Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu enfeksiyonlara yol açan virüs, bakteri ve parazit gibi mikroorganizmaların zararlı etkilerine karşı korur.

Havaların serinlemesiyle bağışıklık sistemi zayıflar ve gündüz ile gece arasındaki ısı farkları arttıkça grip, nezle, halsizlik gibi şikayetlerin görülme sıklığı artar.Bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüm besin gruplarının (süt, et, sebze-meyve, tahıllar) yeterli ve dengeli şekilde tüketilmesine önem verilmelidir.

Bağışık Sistemini Güçlendiren Bazı Besinler

Süt: Çinko ve selenyum minerali sayesinde soğuk algınlığı, nezle gibi enfeksiyon hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltır.

Yoğurt: İçerdiği laktik asit ile mikroplara karşı koruma sağlar. Düzenli tüketilmesi bağışıklık sisteminde görev alan immünoglobilin maddesinin daha fazla üretilmesine yardımcı olur ve soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltır.

Yumurta: A vitamini ve çinko minerali içeriğiyle, vücudun akyuvar ve antikor oluşturmasına ve mikroplarla savaşmasına yardımcı olur. Grip ve soğuk algınlığına karşı koruma sağlar.

Balık: Omega 3 içeriği sayesinde virüs, bakteri ve parazitlerin yol açtığı enfeksiyonlara karşı korur.

Yulaf ezmesi: İçinde bulunan beta-glukan lifi sayesinde hastalıklara karşı direnci artırır.

Bal: İçeriğindeki flavonoidler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca glikoz oksidaz enzimi içerdiği için bakteriyel enfeksiyonların oluşmasını önler.

Kuruyemişler: Badem, fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişlerin, içerdikleri E vitamini, magnezyum, çinko ve doymamış yağ asitleri sayesinde enfeksiyonlardan koruyucu özelliği vardır.

Yeşil yapraklı sebzeler: A ve C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini destekler.

Mantar: Beta glukan içeriğiyle virüsleri ve bakterileri önleyici etkiye sahiptir.

Lahanagiller: Brokoli, bürüksel lahanası, kırmızı-beyaz lahana ve karnabahar beta karoten içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sarımsak: Sülfür ve selenyum minerali içeriğiyle bakterilere ve virüslere karşı savaşır.

Turunçgiller: Greyfurt, portakal ve mandalina gibi turunçgiller,C vitamini içeriğiylemikroplara karşı savaşan antikor sayısını ve etkinliğini artırır.

Yaban mersini: E, C vitamini, selenyum ve çinko minerali sayesinde bağışıklık sistemini destekler.

Bitki çayları: Ekinezya, ada çayı, ıhlamur ve zencefil gibi bitki çayları, bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar.Ekinezya, soğuk algınlığına neden olan bazı virüsler üzerinde öldürücü etkiye sahiptir. Ihlamur, ağrı kesici ve iltihap giderici etki göstererek, boğazdaki tahrişi önler. Adaçayı ağız ve boğazda yerleşen iltihap ve enfeksiyonların iyileştirilmesine yardımcı olur. Zencefil ise enfeksiyonlarlamücadele eder ve iltihap giderici etkisi vardır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, doğru besin seçimleri yanında yeterli su içmeye vedüzenli egzersiz yapmaya çalışılmalıdır. Ayrıca yeterli uyku uyumaya, stresten uzak durmaya ve kilo kontrolüne de dikkat edilmelidir.

Hastalıklardan uzak bir mevsim geçirmeniz dileğiyle.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir