İlk 1000 Gün

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Hamileliğin ilk gününden çocuğun 2 yaşına kadar geçen sürede bebeğin iyi beslenmesi; bağışıklık sistemi, fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından çok önemlidir. Bilim insanları bu süreçte 6 ay tek başına anne sütünü, 2 yaşına kadar da uygun ek besinlerle anne sütü alınmasını öneriyor.

Neden anne sütü bu kadar önemli?

  • İdeal besin örüntüsüyle 6. aya kadar su dahil bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar.
  • Bebeğin ihtiyaçlarına uygun olarak dönemsel değişiklik gösterir.
  • Anne sütünün emilmesi diğer bütün sütlere oranla daha kolaydır, bu da gaz şikayetlerini azaltır, alerji riskini düşürür.
  • İlk 6 ay anne sütü almak, ileride oluşabilecek obezite, diyabet ve daha birçok hastalık açısından koruyucu etki göstermektedir.
  • Bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan tüm hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • Anne ve bebek arasında güçlü bir bağ gelişmesini sağlar.

Bebekler doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede anne sütüyle tanıştırılmalıdır. Anne emzirme için teşvik edilmelidir. Bebeğin ağzına ilk değen besinin anne sütü olması önerilmektedir. Su, şekerli su gibi yanlış uygulamalar yapılmamalıdır.

Yenidoğan dönemde bebekler sık sık acıkırlar. Bunun için bebek her istediğinde emzirilmelidir. İlerleyen dönemlerde de iki emzirme arası süre 2-3 saati geçmemelidir. Bebek istemese bile süt emmesi teşvik edilmelidir.

Emzirmenin sonuna doğru salgılanan süt; yağ bakımından zengindir. Bu nedenle bebeği memeden kısa sürede ayırmamak gerekir, her meme yaklaşık 15 dakika emzirilmelidir.

Bebeğin büyüme ve gelişmesi normal sınırlardaysa ilk 6 ay sadece anne sütü, 6. aydan sonra da uygun ek besinlerle 2 yaşına kadar anne sütü verilmesi önerilmektedir.

Hamilelik döneminden başlayarak, emzirme dönemi de sağlıklı beslenmeyle desteklenmelidir. Aylara uygun olarak kalori ve protein hesaplamaları yapılarak annelerin daha sağlıklı beslenmesi sağlanmalıdır.

İyi günler, sağlıklı beslenmeler.

Uzm. Dyt Gökçe Mohaç

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir