Sağlık Kaynağı Omega 3

Omega 3, vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan besinlerle alınması gereken yağ asitlerinden biridir.

Omega 3 yağ asitlerinin en iyi kaynağı uskumru, somon, tuna, ringa, sardalye gibi yağlı balıklardır. Ayrıca ceviz, badem, fındık, keten tohumu ve semizotu gibi bazı yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Omega 3 yağ asitlerinin yararları:

– Vücudun Omega 3 yağ asidi ihtiyacı anne karnında başlar. Omega 3, bebeğin beyin, göz ve sinir sistemi gelişimini olumlu etkiler. Bu nedenle gebelik ve emziklilik sürecinde annenin Omega 3 içeren besinleri yeterli miktarda alması gerekir.

– Gebelik döneminde omega 3 yağ asitlerinin yeterli karşılanması, erken doğum, düşük yapma ve bebeğin zayıf doğma riskini azaltır.

– Omega 3 anne sütünde de bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar, anne sütü alanların daha iyi zihinsel performansa sahip olduğunu göstermektedir.

– Kötü kolesterolün (LDL) ve trigliserit düzeylerinin düşürülmesine, iyi kolesterolün (HDL) yükselmesine yardımcı olur. Damarlarda pıhtı oluşumunu engelleyerek, kanın vücutta rahatça dolaşmasını sağlar. Ayrıca kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur ve kalp krizi riskini azaltır. Bu özellikleriyle kalp damar sağlığını korur.

– Vücutta kötü huylu hücreleri baskılayarak, göğüs, prostat, kolon, meme kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar.

– Felç, migren türü baş ağrıları, bazı alerji türleri, romatoid artrit (eklem iltihabı), romatizma, egzama, alzheimer, demans, depresyon, şizofren ve bazı akciğer hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisinde yararlı etkisi vardır.

– Kan şekerinin dengelenmesini sağlayan insülin hormonunun etkinliğini artırarak, tip 2 diyabet hastalığının gelişimini önler.

– Vücudumuza zarar veren serbest radikallerle savaşıp, hücreleri yenileyerek, cildi nemlendirir ve parlaklık verir. Ayrıca özellikle sedef hastalığı olmak üzere cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı etki gösterir.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir ve iltihap oluşumunu azaltarak enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

– Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.

– Hafızayı güçlendirir, problem çözme, öğrenme ve konsantrasyonu olumlu yönde etkiler.

– Kemiklere kalsiyum mineralinin depolanmasına ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Haftada en az 2 kez balık tüketmelidir. Balıktaki omega 3 yağ asitlerinden en iyi şekilde faydalanmak için kızartma yerine ızgara, fırında ya da buğulama gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

Balığı tüketemeyen kişiler, Omega 3 ihtiyacını karşılamak için balık yağı (omega 3) tabletlerini doktora danışarak kullanabilir.

Beslenmenizde Omega 3 yağ asitlerine de yer vererek, yaşam kalitenizi artırın.

Dyt. Gaye Taşkentli

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir