Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Saymakla Bitmiyor

Hindistan cevizi yağı son yıllarda oldukça popüler olarak adlandırılmaktadır. Hindistan cevizi, son zamanlarda Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi suyu, Hindistan cevizi kremi ve şampuanı gibi birçok farklı şekilde karşımıza çıkmakta. Peki, Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?

– İçeriğinde doymuş yağ bulunan Hindistan cevizi yağı neden kalp hastalıklarına neden olmuyor?
Hindistan cevizi yağı doymuş yağ asitlerinin en zengin kaynağıdır. İçeriğinde bulunan yağ asitlerinin yaklaşık %90’ı doymuş yağdır. Fakat Hindistan cevizi yağı et ve peynirden alabileceğiniz hayvansal kaynaklı doymuş yağları içermiyor. Aksine orta uzunlukta bir yağ asidi olan orta zincirli trigliserit içermektedir. Orta zincirli yağ asitleri, hayvansal besinler ve süt ürünleri içerisinde bulunan doymuş yağlara göre vücutta daha farklı şekilde metabolize olmaktadır. Orta zincirli yağ asitleri sindirilmeyerek, ince bağırsaktan direk olarak emilmekte ve karaciğere gitmektedir. Karaciğerde ise Alzheimer ve epilepsi gibi beyin hasarları üzerinde iyileştirici özelliği olan keton cisimlerine dönüşmektedir.

-Kolesterol seviyesini düzenliyor
Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan orta zincirli yağ asitleri, kolesterol sirkülasyonu içerisine girmemekte, böylelikle de yağ deposunda fazlaca depolanmamaktadır. Hindistan cevizi yağı, iyi kolesterol HDL’nin yükselmesine, kötü kolesterol olan LDL’nin ise tehlikesiz hale gelmesine yardımcı olmakta ve kalp sağlığını desteklemektedir.

-Zararlı mikroorganizmaları öldürüyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor
Hindistan cevizi yağı içerisinde %50 oranında bulunan Laurik asit sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici etki gösteriyor. Ayrıca virüs ve mantarların zararlı etkilerine karşı da vücudu koruyor. Yüksek antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu koruyor.

-Hindistan cevizi yağı kilo vermeye yardımcı oluyor mu?
İçerisinde bulunan orta zincirli yağ asitleri sayesinde Hindistan cevizi yağı kilo vermeye yardımcı oluyor. Ayrıca Hindistan cevizi yağı açlık ataklarınızı düzenleyerek daha az yemenize yardımcı olabiliyor. Bununla ilgili yapılan bir araştırmada, Hindistan cevizi yağı tüketenler ile zeytinyağı tüketenler karşılaştırıldığında Hindistan cevizi yağı tüketen kişilerin daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiştir. Kısacası Hindistan cevizi yağı; iştahı azaltıp, yağ yakımını artırabilmekte ve böylece kilo kaybına yardımcı olabilmektedir.

-Hindistan cevizi yağı sayesinde daha sağlıklı bir cilt, daha güçlü saçlar
Yapılan çalışmalar, Hindistan cevizi yağının kuru bir cilde sahip olan bireylerde vücudun nem oranını artırarak daha sağlıklı bir cilde sahip olmayı sağlıyor. Ayrıca yüksek antioksidan içeriği sayesinde de yaşlanmayı geciktirmektedir. Hindistan cevizi yağı, içerisinde bulunan bileşenler sayesinde saç derisinin zarar görmesini engellemekte ve protein kaybını azaltarak saç dökülmelerini en aza indirmektedir.

-Diş sağlığını artırıyor
Hindistan cevizi yağı antibakteriyel özelliği sayesinde ağız sağlığını koruyor. Hindistan cevizi yağının tüketimi ağız içerisindeki plakların oluşumunu azaltmakta ve diş eti enfeksiyonu gelişimini de engellemektedir. Ayrıca Hindistan cevizi suyu antiseptik (enfeksiyonu önleyici) özellik gösterdiği için, ağız sağlığının korunmasında ve ağız içinin temizlenmesinde kullanılmaktadır.

Hindistan cevizi yağını yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyebilir, kek ve pastalarınıza ise aroma vermesi amacıyla kullanabilirsiniz. Fakat her yağ da olduğu gibi Hindistan cevizi yağında da tüketimine dikkat edip ölçüyü kaçırmamalısınız. Unutmayın fazla tüketimi kilo kontrolünü olumsuz etkileyebilir.
Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Dyt. Ayşe ÖZGÖKER

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir