Diyette Motivasyonun Önemi

Diyet yaparken motivasyonu korumanın, hedefe giden yolda başarının sağlanmasındabüyük rolü vardır.

Bazen azimle başlanan diyet programı, sonuca ulaşmadan yarıda bırakılır. Bugüne kadar kilo verme girişimleriniz başarısız olduysa bu sizi karamsarlığa sürüklemesin. “Nerede yanlış yapıyorum” diye kendinize sorun ve yeniden deneyin.

Diyete başlarken kararlı olun ve başaracağınıza inanın. Her hafta verilen diyete uyulduğunda,hedefebiraz daha yaklaşılmış olur.Bu da motivasyonu artırarak istenilen kiloya ulaşılmasını sağlayacaktır.

Kişinin yaşam tarzına uygun bir şekilde hazırlanan zayıflama diyetleri, daha başarılı ve kalıcı olur.

Sağlıklı beslenme programında, vücudun gereksinimini karşılayacak tüm besin öğeleri dengeli bir şekilde yer alır.

Diyete başlarken amacınız sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanarak,kilo vermek olmalıdır. Besin çeşitliliğine önem vererek öğün düzenine uyulmalı veporsiyon miktarına dikkat edilmelidir.

Kilo verdikten sonra eski yeme alışkanlıklarınıza geri dönersiniz verilen kilolar tekrardan geri alınmaya başlar.

Diyete yeni başlayan kişilerin, beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve fiziksel aktivite yapmasıilk haftalarda iyi kilo verilmesini sağlar. Fakat belli bir süre sonra ilk haftalardaki kadar hızlı kilo verilmeyebilir.Ayrıca zayıflama süresince kilo vermenin durduğu ve sizinle inatlaştığı dönemler de olabilir.Motivasyonunuzu kaybetmemeli, daha sağlıklı, daha fit ve daha mutlu olmak için çabalamalısınız.

Haftanın bir günü istediğiniz bir besini kontrollü bir şekilde tüketmek, motivasyonun artırılmasını sağlar. Daha sonra diyetinize kaldığınız yerden, öğün düzeninizi kontrol altına alarak devam etmelisiniz.

Hedefe odaklanmak için, kilo verip de size olmayan kıyafetlerinizi göz önünde tutabilir ve daha az kiloda olduğunuz eski resimlerinizle kıyaslayabilirsiniz.

Karamsar insanların sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin.

Vücudunuzu tanıyın ve pes etmeyin.

Hatalarınızdan ders alın ve yola devam edin.

Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirleyin. Kiloları bir anda almadığınız gibi bir anda vermeyi beklemeyin ve sabırlı olun.

Başlangıçta size zor gelse de, zaman geçtikçe sağlıklı beslenme alışkanlıkları yaşam tarzı haline gelir. Cesaret edip başlayın ve hedefinize giden yolda başarmak için motivasyonunuzu kaybetmeyin.

Dyt. Gaye Taşkentli

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir