Yemeklerin Vazgeçilmezi Baharatlar

Baharatlar, kokuları ve tatlarıyla sofralarımızı çekici kılar. Kullandığınız baharatların faydalarını öğrenmek istiyorsanız, bu yazım sizin için yararlı olacaktır.

Karabiber: Çoğu yemeğe yakışan baharatlardan biri olan karabiber, K vitamini ve demir, manganez minerallerini içerir.Aynı zamanda antioksidan özelliğe sahiptir. İçerdiği piperin maddesi sayesinde metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırır ve gaz oluşumunu azaltır. Bunların yanında bakterilere karşı koruyucu etki gösterir.

Kırmızı biber: En çok kullanılan baharatlardan biri olan kırmızı biber, C vitamini içeriğiyle, antioksidan özellik gösterir. İçerisinde bulunankapsaisin sayesinde, ağrı azaltıcı etkisi vardır.Vücuttaki iltihabın iyileşmesine yardımcı olur ve bağışıklık sistemini destekler. Kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kan akış hızını artırır ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Tüm bunların yanında sindirimi kolaylaştırır.

Kimyon: Özellikle et yemeklerinde tercih edilen bir baharat türüdür. Demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve manganez minerallerini içerir. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. İçeriğindeki bileşenlerle bağışıklık sistemini destekler. Antioksidan etkisiyle kansere karşı koruyucu etki gösterir.Adet döneminin daha rahat geçmesine yardımcı olur ve sinirleri yatıştırır.

Kekik: Antioksidan özelliği vardır. Öksürüğün giderilmesine yardımcı olur ve solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucudur.

Nane: Çorba, dolma, haşlanmış sebze ve salatalarda kullanılır. Sindirimi kolaylaştırıcı ve mideyi rahatlatıcı etkisi vardır. Yapılan bazı çalışmalar kolon, deri ve akciğer kanserlerini önlediğini göstermektedir.

Tarçın: Çubuk ve toz formlarında bulunur. Manganez, kalsiyum minerallerini ve lif içerir. Tatlılara, meyvelere ve boza, salep gibi çeşitli içeceklere eklenir. Antioksidan etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip, nezle, soğuk algınlığının iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Hazımsızlık ve gaz problemlerine iyi gelir. Tarçının diğer önemli bir yararı kan şekerini düzenleyici etkisinin olmasıdır. Kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırır. İçeriğindeki sinnamik asit sayesinde zararlı bakteri oluşumunuve mantar hastalığını önleyici etkisi vardır. Kötü kolesterolün ve trigliserit seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. İçerdiği bileşenler sayesinde iştahı baskılar. Pıhtılaşma karşıtı etki göstererek kalp-damar sağlığı üzerinde koruyucu etki gösterir. Adet döneminde görülen sorunların daha rahat geçirilmesini sağlar. Sakinleştirici ve depresyon giderici etkiye sahiptir.Düzenli tarçın tüketen kişilerde, idrar yolu enfeksiyonları daha az görülür.

Sağlığımıza olumlu etkileri olan baharatları kullanarak, yemeklere lezzet katalım.

Dyt. Gaye Taşkentli