Sonbahar için Beslenme Önerileri

Sonbahar döneminde bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte grip, nezle sıklıkla görülür. Havalardaki değişime vücudun uyum sağlaması ve sonbaharda hastalıklara karşı daha güçlü bir bağışıklık sistemi için, sağlıklı beslenme çok önemlidir.

  • Turunçgiller, pancar, kivi, ıspanak, nar, havuç, elma, kefir, ceviz, kuru incir gibi besinleri sofralarınızdan eksik etmeyin. Ancak unutmayın faydalı olan her şeyin de belirli ölçülerde alınması önemlidir.
  • Yapılan en büyük yanlış; havaların serinlemesiyle birlikte vücudun suya ihtiyacı olmadığını düşünerek su tüketimimizi çok fazla azaltmaktır. Oysa bu dönemde de su; susamayı beklemeden tüketilmelidir.
  • Metabolizmanızı hızlandıracak en doğru beslenme tarzı kahvaltıyla başlayan günde 6 öğünü bulan bir program hazırlamaktır.
  • Bu dönemde antioksidan etkiye sahip A, C ve E vitaminleri açısından zengin besinleri tüketmeliyiz. Enfeksiyona karşı koruyucu olarak bilinen A vitamini balık yağı, yumurta, havuç, brokoli ve sarı sebzelerde bulunmaktadır. Antioksidan etkisi güçlü olan E vitamini fındık, ceviz ve badem, kuru baklagiller, tahin ve sıvı yağlar da mevcuttur. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, toksinlerin atılmasını sağlar. Maydanoz, ıspanak, yeşilbiber, portakal, mandalina, limon, karnabahar bol miktarda C vitamini içerir.
  • Sofranızda haftada 2 defa balık olmalıdır. Balık sağlığın temeli olan Omega-3 yağ asitlerinden zengindir. Mevsim balıklarını ızgara şeklinde, buğulama yaparak veya fırında pişirerek tüketebilirsiniz.
  • Günde 1 bardak kefir için. Kefir; mide barsak florasını dengeler, hazmı kolaylaştırır, kabızlığı önler, kansere karşı koruyucudur.
  • Karbonhidrat, protein ve yağdan dengeli, lif içeriği yüksek bir programla beslenmek bağışıklık gücünüzü arttırır. Kuru baklagiller hem protein, hem lif hem de demir açısından iyi kaynaklardır. Haftada en az 2 defa kuru baklagil tüketilmelidir. Kuru baklagillerin yemeği yapıldığı gibi, çorbalarda, salatalarda da rahatlıkla kullanılabilir.

Uzm. Dyt. Gökçe Mohaç

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir