Kilo Kontrolünde Uygulanabilecek Pratik Öneriler

Dengeli ve yeterli beslenmede sürekliliğin sağlanması sağlığımızın korunması açısından büyük nem taşımaktadır. Hayatımızın belirli bir dönemininde değil, ancak daim olduğu zaman yaşam kalitemizi daha yükseğe taşıyabiliriz.

 

Beslenme durumumuz çevremizdeki birçok faktörden etkilenmektedir. İçinde bulunduğumuz dönemdeki fiziksel sağlığımız, psikolojik durumumuz (stres, üzüntü,mutluluk), ve diğer çevresel faktörler biz farkında olsak da olmasak da besin alımımız üzerine etki edebilmektedirler. Bu faktörler, bazı kişilerde iştahın azalması yönünde etki gösterse de, iştah kontrolünün azalması ve iştahta artış yönünde de etki yaratabilmektedirler. Hayatımızdaki tüm bu değişkenlere rağmen, vücut ağırlığımızı kontrol edebilmemiz ve beslenme durumumuzu denge halinde tutabilmemiz gerekmektedir. Her koşulda daha dengeli beslenmek, ve vücut ağırlığımızı kontrol altında tutabilmek için dikkat edebileceğimiz mutfak alışverişinden tutun da soframızda uygulayabileceğimiz pratik önerilerden en çok uygulanabilir olanlarını sizlerle paylaşmak istedim.

 

Vücut ağırlığımızı kontrol altında tutabilmek için pratik öneriler;

 • Mümkün olduğu sürece, öğünlerinizi ayak üstü geçiştirmeyin. Besinleri küçük lokmalar halinde, iyice çiğneyerek tüketin.
 • Beslenmenize zaman ayırın, ancak o öğünde tüketmeniz gereken besin miktarına ulaşmışsanız, masadan kalkın.
 • Uzun süre aç kalmayın. Ana öğünler arasında mutlaka ara öğünler oluşturun. Bu durum kan şekerinizin gün içerisinde daha düzenli seyretmesini ve diğer öğüne kadar daha az açlık hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Besin miktarlarınızı daha kolay kontrol altında tutabilmek için, masanızda sadece tabağınıza servis yapmış olduğunuz yemek yer alsın. Yemeğin geri kalanını, yemek yeme esnasında masanızda bulundurmayın.
 • Yemeği tabağınıza alırken yağ miktarının fazla olduğunu farkettiyseniz ve başka bir alternatifiniz yoksa yemeğin suyunu süzerek servis yapın.
 • Yemek yeme esnasında beslenmenize odaklanın,televizyon, bilgisayar, kitap okuma gibi başka faaliyetlere yemek yeme sırasında zaman ayırmayın.
 • Masanızda her daim ekmek bulundurma alışkanlığınızdan kurtulun. Ancak o öğündeki besin örüntünüz, yanında ekmek tüketmenize uygun olduğu durumda masanızda ekmek bulundurun. Ev dışında alınacak öğünlerde ise menü içeriğine baktıktan sonra, uygun olmadığı taktirde yemek öncesinde servis edilen ekmekleri tüketmeyin.
 • Evinize enerji yoğunluğu yüksek atıştırmalıklar almayın. Evde yaşayan diğer bireylerin isteği üzerine enerji yoğunluğu yüksek besinler alındığı taktirde her an gözünüzün önünde olmayacak şekilde, dolap içerisinde muhafaza edin.
 • Ev dışında porsiyon miktarı büyük tatlı ve keklerden canınız çektiğinde, yanınızdaki arkadaşınızla porsiyon paylaşımı yapınız. Böylelikle yüksek enerji içerikli besinlerden yarım porsiyon tüketmiş olacaksınız.
 • Stresli, üzgün ya da kızgın olduğunuz durumlarda, atıştırmalık tüketmek yerine farklı aktiviteler deneyin. (Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak müzik dinlemek, sosyal ortamlarda bulunmak ya da yürüyüş yapmak.)
 • Enerji içeriği yüksek besinleri tükettiğiniz durumlarda gününüzü daha aktif geçirmek için çaba gösterin.
 • Mutfak alışverişlerine aç karınına çıkmayın. Açlık durumunda besinlere olan ilginiz yüksek düzeylere ulaştığından, yanlış besin tercihleri yapabilirisiniz.

 

 

Sağlıklı ve  mutlu günler dilerim..

 

Uzm.Dyt. Sılay DAL

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir