Kanserden Koruyucu Besinler

Günümüzde görülme sıklığı giderek artan kanser hastalığından korunmak için, çeşitli faktörlerin yanında, sağlıklı besinlerin tüketimi de önem taşımaktadır. Bu haftaki yazımızda kansere karşı koruyucu olduğu bilinen bazı besin veya besin ögelerinden bahsedeceğiz.

C vitamini içeren besinler: Güçlü bir antioksidan özelliği olan C vitamininin kansere karşı potansiyel koruyucu etkisi vardır. Turunçgiller, maydanoz, yeşil biber, kuşburnu, böğürtlen, yaban mersini ve çilek gibi besinler C vitamini kaynağıdır. Portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi turunçgiller, karaciğerdeki kanser yapıcı maddelerin atılmasına yardımcı olur.

E vitamini içeren besinler: Yağlı tohumlar (fındık, ceviz, badem vs.), bitkisel yağlar ve kurubaklagil gibi besinlerde bulunan E vitamini, antioksidan içeriğiyle özellikle meme ve akciğer kanserine karşı koruyucu etki gösterir.

Domates: Likopen içeriğiyle kanser hücrelerinin büyümesini engellediği bildirilmiştir. Özellikle meme ve prostat kanserine karşı koruma sağladığı çeşitli çalışmalarla desteklenmiştir. Domates pişirilince, likopen oranı artar.

Brokoli: İçerisinde bulunan mirosinaz enzimi, kanser oluşum riskini azaltır. Yapılan bilimsel çalışmalar brokolinin özellikle mide, cilt ve mesane kanserine karşı koruyucu olduğunu göstermektedir.

Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, pazı, roka, gibi sebzeler, beta karoten içeriğiyle serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak, kanser hücrelerinin gelişimini engeller. Yapılan çalışmalar, ıspanağın özellikle ağız, yemek borusu ve mide kanserine karşı koruyucu olduğunu ortaya koymuştur.

Sarımsak, Soğan: İçeriklerinde bulunan yararlı bileşikler sayesinde mide, pankreas, yemek borusu ve kolon kanserine karşı koruyucu etkileri vardır.

Sarı ve turuncu meyveler: Havuç, kayısı, şeftali gibi meyveler beta karoten içeriğiyle kansere karşı koruyucudur.

Kırmızı meyveler: Nar, çilek, kiraz gibi kırmızı meyveler, içerdiği ellagic asit sayesinde kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyebilmektedir.

Siyah üzüm: Çekirdeğinde bulunan resveratrol sayesinde antioksidan özellik gösterir. Özellikle akciğer, prostat, kolon, kan ve pankreas gibi kanser türlerinde, kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlamakta yardımcı olabileceği bildirilmiştir.

Elma: İçeriğindeki kuarsetin ve kateşin sayesinde antioksidan özellik göstererek, kansere karşı potansiyel koruyucudur. Ayrıca içeriğindeki pektin, kolon kanseri riskini azaltır.

Balık: Somon, uskumru, ton gibi yağlı balıklar omega 3 yağ asitleri içeriğiyle,  kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabileceği bildirilmiştir.

Tam tahıllar: Lif içeriğiyle kolon kanserine karşı koruma sağlar. Yulafta bulunan beta glukan, kanserli hücreleri yok edilmesinde potansiyel rolü vardır.

Çay: Beyaz, yeşil ve siyah çay içerisinde bulunan polifenoller sayesinde kansere neden olabilecek hücrelerin aktivitesini engeller. Ayrıca bu çaylarda bulunan kateşinler, antioksidan etki göstererek, kansere karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir.

Zencefil: Yapılan bilimsel çalışmalar, zencefilin kanser hücrelerinin gelişimini önleyebileceğini göstermektedir.

Kırmızı biber: İçerdiği kapsaisin sayesinde kansere karşı potansiyel koruma sağlar.

Bu koruyucu besinlere, yeterli ve dengeli beslenme kuralları çerçevesinde öğünlerimizde yer verelim.

Dyt. Gaye Taşkentli