Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin

Kış aylarına girdiğimiz bugünlerde, sağlığımızı korumak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için C vitamini düzenli olarak tüketilmelidir.C vitamini tüm canlılar için önemlidir. İnsanların büyüme, gelişme evresinin yanı sıra dokuların onarımında da önemli bir yer tutar.

Şimdi günlük yaşantımızda en çok bilinen vitamin olan, tüketilmesini bu kadar önerdiğimiz ve sayısız faydaları olan C vitaminini daha detaylı tanıyalım.
C vitamini vücut için neden önemli ?

C vitamini en önemli antioksidan görevli vitaminlerden birisidir ve bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, vücudu enfeksiyonlara, kansere karşı korunmada ve kalp sağlığında etkilidir.

C vitamini bitki esaslı besinlerde bulunur ve bazı önemli vitamin ve minerallerin emilimi ve aktivasyonunda da görevlidir. Bunlardan en önemlisi demirdir ve kansızlığın giderilmesinde bu nedenle çok etkilidir. C vitamininin hepimizi ilgilendiren bir diğer özelliği ise kollajen yapımındadır, yani saç, tırnak, cilt ve diş eti sağlığı için önemlidir.

C Vitamininin Kaynakları:

C vitamini meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden, C vitamini içerikli meyve ve sebzeler sık sık tüketilmeli ve vücuda gerektiği miktarda düzenli olarak alınmalıdır.

Portakal, greyfurt, mandalina, kivi, çilek, kırmızı ve yeşil biber, brokoli kuşburnu, yeşil yapraklı sebzeler, turp, lahana, karnabahar, asma yaprağı, domates ve patates C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerin başında gelir.

C vitamini güçlü bir antioksidandır. Ancak ısı ve ışığa karşı duyarlıdır. Besinler demir, bakır ve oksijen ile temas ettiğinde veya uzun süre bekletildiğinde C vitamini kaybı oluşmaktadır. Bu nedenle besinler soyulduktan veya doğrandıktan sonra en kısa sürede tüketilmeli ya da pişirilmelidir.

C vitamini eksikliği nelere neden olur ?

Kuru cilt ve saç derisi, sert ve pullu deri iltihabı, yara iyileşme hızı düşüşü, burun kanaması, enfeksiyonların iyileşme süresinde yavaşlamanın yanı sıra C vitamini eksikliği skorbüt hastalığına neden olur. Skorbüt hastalığı diş etinde yaralar ve diş kaybına neden olmaktadır.

Fazlalığında ne olur ?

C vitamini aşırı tüketimi sonucu ishal, kusma, bulantı gibi rahatsızlıklara yol açmakta ve böbrek taşı riskini arttırabileceği belirtilmektedir.

Alınması gereken C vitamini miktarı:

Sağlıklı, normal bireylerde günlük 60 – 75 mg C vitamini alınması yeterlidir. Ortalama 200 gram meyve veya 1 porsiyon sebze yemeği veya 1 kase karışık salata yenilmesi ile karşılanabilecek bir miktardır. Ancak sigara içenlerde günlük 100 mg C vitamini önerilmektedir.

 

Bütün bunların ışığında C vitamininin beslenmemizde ki yeri hakkında bir kez daha düşünmek ve gün içerisinde aldığımız miktarların aslında ne kadar az porsiyonlar olduğunu fark etmemiz gerekir.

Bitki dokularında bulunan C vitamini herkes tarafından mutlaka yeterli miktarda alınmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim…

Dyt. Canan TEKİN

(canantekin2014@hotmail.com)

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir