5 Madde İle Pancar Mucizesi

Her mevsimin kendisine özgü güzellikleri, barındırdığı mucizeler, yetişmesine ortam yarattığı bitkiler var. Kırmızı pancar, ıspanakgiller ailesinden olan, yumru kökü çok lezzetli ve sağlığa son derece faydalı, toprak altında yetişen bir kök sebzedir.

Adını devamlı duysak da pancarı ne sıklıkla tüketiyoruz? Son yapılan araştırmalarla birçok özelliği keşfedilen pancar bizce yılın besini seçilebilir! 2016 yılında International Journal of Biological & Pharmaceutical Research’te yapılan araştırmalara göre de pancar antioksidan özellikleri sayesinde de karaciğer koruyucu etkiye sahip! Ayrıca 2010 yılında yapılan bir çalışma da pancarın karaciğerin toksinleri uzaklaştırma özelliğine yardımcı olduğunu söylemektedir. Sen de karaciğerini yenilemek adına salatalarına pancar eklemeye ya da suyunu tüketmeye ne dersin?

PANCAR’IN 5 MUCİZEVİ ETKİSİ

  1. Pancarbetalain denilen, meyve, sebze, baharat, kuruyemişler ve tohumlarda bulunan ve aktif olarak insan sağlığına destek veren bitki özü moleküller olan fitonutrientler içerir. Bu moleküller bitkilere renklerini, aromalarını vererek, bitkilerin bağışıklık sistemini oluştururlar. Tek bir meyve ya da sebze 100’den fazla fitonutrient içerebilir.
  2. Betalain maddesi ayrıca kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları da engelleyebilir.
  3. Kanın temizlenmesi ve karaciğerin zehirlerden arınmasına yardımcı olması nedeni ile detoks için kullanılabilen olarak kullanılabilen pancar aynı zamanda iltihabı önleyici, azaltıcı ya da ortadan kaldırıcıdır.
  4. Yapılan bazı çalışmalar pancarda bulunan nitratın vücutta nitrik oksite dönüşerek damarları genişlettiğini, kan dolaşımını kolaylaştırdığını, tansiyonu düşürdüğünü göstermektedir.
  5. Pancar bağışıklık sistemini destekleyen C vitamini içerir. Ayrıca idrar söktürücü ve kabızlığı giderici etkileri olduğu düşünülmektedir. Kaynatılıp içilirse böbrek kumlarını dökmekte faydalı olabilir.

Dikkatli olalımBetalainler pişirme süresi uzadıkça, besin değerlerinden kaybederler. O nedenle buharda 15 dakikadan daha az, fırında da bir saati geçmeyecek şekilde pişirmenizi öneririm.

Pancar salatası

MALZEMELER
– 100 gr. nor
– 2 adet haşlanmış pancar
– Roka ve Maydanoz
– Marul ve Domates
YAPILIŞI:
Bütün malzemeleri karıştırıp, limon ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin.

Afiyet olsun.

Dyt. Şayan SAYGIN

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir