Emziren Annelere Beslenme Önerileri

Emzirme, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemidir. Emzirme dönemindeki enerji ve besin öğeleri ihtiyacı gebelikte olduğundan daha fazladır. Süt veren kadın hem kendi vücudundaki besin öğeleri depolarını dengede tutmak hem de salgıladığı sütün karşılığı olan enerji, protein, mineral ve vitaminleri almak için yeterli ve dengeli beslenmelidir. Aksi takdirde kendi vücut depolarından harcamaktadır. Bu da sağlığının bozulmasına ve yetersiz süt  salgılanmasına neden olmaktadır.

Tüketeceğiniz En İyi 14 Besin

 1. Yumurta: Bebeğinizin beyin gelişimine katkıda bulunan ve sütünüzün kalitesine destek olan en değerli besin yumurtadır. Ancak yumurta bebeklerde hassasiyete neden olabilir. Bu nedenle bebeğinizde herhangi bir belirti olmadığı sürece, bu değerli besini tüketebilirsiniz.
 2. Yoğurt: Günde en az 2 – 3 porsiyon yoğurt tüketilmelidir. Eğer geleneksel yöntemlerle yoğurt yapıyorsanız, hijyenik olan günlük sütleri (pastörize) veya kutu sütleri (UHT) kullanarak yapınız. Yoğurdu hazır tüketen anneler ise probiyotikle zenginleştirilmiş yoğurtları tercih edebilirsiniz. Bu yoğurtlar, anne sütünün probiyotik içeriğine katkıda bulunur. Probiyotik içeriği yüksek olan anne sütü ise bebeğinizi hastalıklardan koruyarak güçlü bir bağışıklığa sahip olmasını sağlar.
 3. Süt – Ayran: Sıvı tüketiminizi artırmak anne sütünüzü artırmanın en iyi yoludur. Sıvı tüketiminizi ise önemli protein kaynağı olan ve kalsiyumdan zengin olan süt ve ayran ile sağlayabilirsiniz. Sütleri az yağlı veya yağsız, ayranı ise yağsız ve tuzsuz tercih edebilirsiniz.
 4. Ton Balığı veya Somon: Ton balığı ve somon, omega 3 ile proteinin iyi kaynaklarıdır. Bu gıdaların tüketimi bebeğinizin beyin gelişimine destek olmaktadır. Aynı zamanda annenin de emziklilik döneminde stres yönetimine destek olmaktadır.
 5. Ispanak – Pazı – Dereotu: Emzirme süresince anneye ve bebeğe gerekli olan demir, kalsiyum ve folik asiti içerirler. Çiğ veya az pişmiş olarak tercih edebilirsiniz. Ayrıca yemeklerin içerisinde de mutlaka kullanmaya özen gösteriniz. Ancak içerisindeki demiri kaybetmemek için yoğurtla değil, yumurta veya C vitamini kaynağı bir besinle tüketin.
 6. Kuşkonmaz: Kuşkonmaz A vitamini, potasyum ve posa içeriği bakımından oldukça zengindir. Kuşkonmazı sebze yemeklerinde veya ızgara etlerin yanında kullanabilirsiniz.
 7. Börülce: Börülce, B grubu vitaminleri ve posa içeriği bakımından oldukça zengin bir besindir. Sindirim sistemini düzenleyerek, kan şekeri kontrolünü sağlamakta ve bol miktarda bitkisel protein içermektedir. Börülceyi haşlayıp koyu yeşil yapraklı sebzelerle karıştırıp salata şeklinde tüketebilirsiniz.
 8. Sarımsak – Soğan: Sarımsak ile soğan anne sütünü artıran en iyi besinler arasında yer almaktadır. Bileşimlerinde süt üretimine yardımcı olan bileşikler bulunmaktadır. Yemeklerinizde ve salatalarınızda bol bol kullanabilirsiniz.
 9. Balkabağı: Balkabağı, içerisinde bol miktarda bulunan beta karoten içeriğiyle sütünüzü artırır. Balkabağını tatlı olarak tüketebilirsiniz. Hem sütünüzü artıracak hem de tatlı isteğinizi azaltacaktır.
 10. Rezene: Anne sütü salınımı için gerekli olan östrojen ve prolaktin hormonlarının üretimini artırır. Gaz şikayetlerinin azalmasına yardımcı olarak hem bebeğinizin hem de sizin rahatlamanızı sağlar.
 11. Badem: İçerdiği E vitamini, antioksidan ve omega 3 sayesinde süt miktarınızı artırarak bebeğinizin gelişimini destekler.
 12. Su – Maden Suyu: Bu dönemde anne, sütünü artırmak için 2,5 –  3 litre su içmelidir. Günde 1 şişe maden suyu içmeniz emzirirken terleyerek kaybettiğiniz elektrolitleri karşılamanızı sağlar.
 13. Buğday veya Karabuğday: Buğday ile karabuğday, düşük glisemik indeks değerine ve yüksek posa içeriğine sahiptir. Kan şekeri kontrolünü sağlamakta ve sindirim sistemi fonksiyonlarını iyileştirmektedir. Buğdayı süt ile pişirip içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek hem tatlı ihtiyacınızı giderebilir hem de sütünüzü artırabilirsiniz. Karabuğdayı ise sebze yemeklerinde, salatalarınızda veya pilav olarak tüketebilirsiniz.
 14. Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi süt miktarınızı artırarak aynı zamanda daha enerjik hissetmenizide sağlamaktadır. Bitkisel protein ve posa içeriği zengin olan yulaf ezmesi sindirim sistemini düzenlemektedir. Yoğurt ile birlikte ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

Dyt. Ayşe ÖZGÖKER