Yeni yıl, yeni hedefler!

Yeni kararlar almak, yeni hedefler belirlemek ve bunları uygulamak için yeni bir hafta, yeni bir ay, hatta yeni bir yılın gelmesini bekleriz çoğu zaman. Tam da 2017`ye yeni girmişken yeni kararlar almanın tam sırası değil mi sizce de? Haydi bu sene alacağınız yeni kararların başında sağlığınızı oldukça yakından ilgilendiren sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri gelsin!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sağlığı sadece hastalıklardan ve mikroplardan korunma değil, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlamaktadır. Total sağlığın korunmasında oldukça önemli yeri olan yeterli ve dengeli beslenmeyi hayat tarzı haline getirmeniz hayat kalitenizi her anlamda artıracaktır. Bunu yapmak aslında hiç de zor değil. Yapmanız gereken tek şey, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde beslenmeyi öğrenmek. Bu aşamada, bilgi kaynaklarınızı doğru seçmeniz ya da işin uzmanına danışmanız oldukça önemli, zira doğru bildiğiniz yanlışları uygulamanız sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Tek yönlü beslenmeye sebep olan medyatik diyetlere, haplara, çaylara, mamalara tonlarca para ve zaman harcamak yerine, posa içeriği yüksek, vitamin ve mineral yönünden zengin meyve ve sebzeleri, tam tahıllı ürünleri diyetinize dahil etmeniz yeterli ve dengeli beslenme için atacağınız en önemli adımlardan biri olacaktır. Az yağlı et ve süt ürünlerini tercih etmeniz diyet yoluyla alacağınız doymuş yağ miktarının azalmasına yardımcı olurken, elzem yağ asitleri içeren balık etini haftada en az iki kez tüketmeniz ise kalp ve damar sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Yoğurt ve kefir gibi faydalı bakteri ve maya içeren besinleri de günlük beslenmenize ekleyerek sadece bağırsak sağlığınızın korunmasını değil, bağışıklık sisteminizin de güçlenmesini sağlayacaksınız.

Sağlığınızı etkileyecek bir diğer önemli hayat tarzı değişikliği de şüphesiz düzenli fiziksel aktiviteyi hayatınıza dahil etmeniz olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü, yetişkin bir bireyin haftada en az 150 dakika orta şiddetli fiziksel aktivite yapmasının sağlığın korunmasında önemli etkileri olduğunu bildirmektedir. Öte yandan, sağlığı olumsuz yönde etkileyen sigara ve alkol kullanımı, stres ve düzensiz uykudan kurtulmak için de birşeyler yapma zamanı gelmedi mi sizce?

2017`de alacağınız kararlar sadece sağlığınızı olumlu yönde etkilemekle kalmayacak, yaratacağınız farkın hayatınızın her alanına yansımasına da sebep olacaktır. Yeni kararlar alan ve alacak olan herkese başarılar diliyorum…

Uzm. Dyt. Sultan Nazif