Yukarı
 • April 20, 2017

  Diyette Motivasyonun Önemi

  Diyet yaparken motivasyonu korumanın, hedefe giden yolda başarının sağlanmasındabüyük rolü vardır. Bazen azimle başlanan diyet programı, sonuca ulaşmadan yarıda bırakılır. Bugüne kadar kilo verme girişimleriniz başarısız olduysa bu sizi karam

  by ktdbadmin
 • April 19, 2017

  Ara Öğün Hakkında Bilmeniz Gereken Gerçekler

  Bu yazımda sizlere sağlıklı diyet yaparken, sağlıklı yaşamak ve doğru bir şekilde kilo vermeniz için ara öğünlerin neden önemli olduğunu ve doğru bir ara öğünün nasıl olması gerektiği sorularına yanıt vermeye çalışacağım. Birçok diy

  by ktdbadmin
 • January 11, 2017

  Ekmek Tüketimi

  Beslenme dünyasında, kilo aldırdığı gerekçesi ile tüketilip tüketilmemesi konusunda en çok sorun yaşanan besinlerin başında ekmek geliyor. Oysa yeterli ve dengeli beslenme için ekmek tüketimi vazgeçilmezdir.

  by ktdbadmin

KTDB Beslenme İpuçları

Yağ tüketimini sınırlamak ve daha sağlıklı beslenebilmek için yemekler pişirilirken kızartma ve kavurma yerine ızgara, haşlama, buharda veya fırında pişirme yöntemlerini tercih edin.

Sağlığın korunması ve geliştirilebilmesi için günde 7-9 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi önerilmektedir. Her gün mutlaka 2-3 kase çiğ sebze ve 2 tabak pişmiş sebze yemeği ve 3-4 adet meyve tüketin.

Sebzelerin haşlama suyu kesinlikle dökülmemelidir. Dökülürse vitamin C, B vitaminleri gibi suda eriyen vitaminlerin büyük bir kısmı suya geçtiği için, besin değeri kaybı çok fazla olur.

Yeşil yapraklı sebzelerin su oranı çok yüksektir. Bu nedenle düşük ısıda hiç su koymadan pişirilebilir. Sebze yemeğine ne kadar su konursa vitamin kaybı o kadar fazla olur.

Ağırlık denetiminde, başarılabilir ve korunabilir bir hedef koymak çok önemlidir. Ağırlık kaybının sağlanmasında temel yaklaşım sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin arttırıldığı yaşam tarzı değişikliğidir.

Vücut tipiniz hangisi?

Vücut tipiniz bazı kronik hastalıkların riskini artırıyor olabilir. Günlük kullanımda dilimize yerleşmiş olan elma tipi ve armut tipi şişmanlık vücuttaki yağ dağılımını vurgulamaktadır. Elma tipi şişmanlık ‘Android’ vücut tipi anlamına gelmektedir ve bu vücut tipinde deri altı yağı gövdede, özellikle bel çevresinde aşırı birikmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bel çevresindeki aşırı yağ birikmesi kalp damar hastalığı, Tip 2 diyabet, hipertansiyon (yüksek kan basıncı), hiperlipidemi (yüksek kan lipid/yağ düzeyi), karaciğer yağlanması ve felç gibi riskleri artırmaktadır.

 

Armut tipi şişmanlık ise ‘Jinoid’ tipi şişmanlık anlamına gelmektedir ve deri altı yağ birikimi basen ve kalça bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen bu tip yağlanma elma tipe göre sağlık açısından daha az risk taşımaktadır. Fakat unutulmaması gereken nokta vücutta aşırı yağlanma uzun vadede kan basıncı gibi faktörlerin artmasına neden olacaktır.

Bel çevrenizi mutlaka ölçün

Bel çevresi kadınlarda 80 cm’nin erkeklerde ise 94 cm’nin üzerine çıkmamalıdır. Bel çevresinin kadınlarda 80 cm erkeklerde 94 cm’in üzerine çıkması risk, kadınlarda 88 cm erkeklerde ise 102 cm’in üzerine çıkması yüksek risk olarak tanımlanmaktadır.

Bahane yok ! Şimdi tam zamanı.

Bahanelerden sıyrılıp, hemen şimdi harekete geçin !

Yeterli ve Dengeli Beslen
Düzenli ve Fiziksel Aktivite Yap
Stresten Uzak Dur
Sağlıklı Bir Bedene Kavuş